PRP

PRP(Platelet Rich Plasma), kişinin kendi kanının santrifüj cihazlarında yüksek devirlerde döndürülmesi sonucu kanın bileşenlerine ayrılması ve kanın büyüme faktörleri içeren kısmının medikal veya kozmetik amaçlı aynı kişiye çeşitli yollarla uygulanmasıdır.

Halk arasında kırmızı pulcuk hücreler veya trombosit olarak da bilinen plateler hücreleri yara faydalı çok sayıda büyüme faktörü içermektedir. İçerdikleri bu büyüme faktörleri kas/eklem içine verildiğinde doku rejenerasyonuna katkıda bulunarak ağrıların azalmasına katkı sağladığı gibi, enjektör yardımıyla derin enjeksiyon veya mikroiğneleme yöntemleriyle yüzeyel uygulandığından anti-aging, renk açıcı, canlandırıcı, saç kaybını azaltıcı/yeni saç çıkışını hızlandırıcı vb. bir takım etkiler sağlayabilmektedir.

PRP tedavisinin başarısı birçok etkene bağlıdır, Örnek vermek gerekirse: Hastanın işlemin yapıldığı andaki platelet ve lökosit sayısı, PRP’nin hazırlandığı cihaz, cihazın devir sayısı ve santrifüj süresi bu etkenlerden yalnızca birkaçıdır.

Anrogenetik alopesi(erkek tipi dökülme), alopesi areata(saçkıran) dahil hemen hemen tüm saç dökülmesi tiplerinde kullanılabilen, komplikasyon riski nispeten düşük bir uygulamadır.

Romatolojik veya otoimmün hastalıkların doğası gereği kişinin kendi plazmasının enjeksiyonu istenmeyen etkiler oluşma riski taşımaktadır. Bu nedenle romatolojik veya otoimmün hastalığınız(Lupus vb.) varsa hekiminizi bu konuda bilgilendiriniz.